„Złe biblioteki budują kolekcje, dobre biblioteki budują usługi, wspaniałe biblioteki budują społeczności.”(David Lankes) to cytat usłyszany w Łodzi podczas konferencji dla 94 beneficjentów programu BLISKO z całej Polski Biblioteka | Lokalność |Inicjatywy |Społeczność | Kooperacja | Oddolność. To także nasze motto. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwinie Katarzyna Kossakowska, wzięła udział w tym wyjątkowym dwudniowym wydarzeniu. W programie konferencji znalazły się wstąpienia, panel dyskusyjny o czytaniu jako kompetencji przyszłości, warsztaty, czy wizyty studyjne. Inspiracji było wiele. Mediateka MeMo zachwyca rozmachem architektonicznym, dostępnością, a przede wszystkim ofertą i wyposażeniem. Z kolei Biblioteka TUVIM urzeka swoim ekologicznym profilem działalności. Ciekawym doświadczeniem były warsztaty kreatywne tworzenia nowych znaczeń znanych cytatów, czy dadaistycznych poematów. W Łodzi pięknie dzieje się w bibliotekach! Czytelnictwo wzrosło o 43 %, a ilość skorzystań to 1,6 miliona w 2023 r.

Konferencja została zorganizowana w ramach Programu BLISKO, komponentu NPRCz 2.0. Ideą programu jest promocja koncepcji biblioteki jako „trzeciego miejsca”. Dziękujemy za zaproszenie i inspirację!

Zdjęcie zbiorowe Jarek Talacha