Szanowni Czytelnicy, Przyjaciele i Partnerzy! Rozwijamy się dla Was! Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie pod koniec lutego tego roku, złożyła wniosek do Programu Towarzyszenia. Program towarzyszenia to inicjatywa Mazowieckiego Obserwatorium Kultury dla instytucji kultury z województwa mazowieckiego. Ekspertki MOK-u wspierają wybrane do programu instytucje w rozwoju, otwarciu, procesie radzenia sobie z wybranym przez siebie wyzwaniem. Program jest tworzony wspólnie z jego uczestniczkami i uczestnikami w oparciu o realne i bieżące potrzeby. Każdej z instytucji przysługuje do 15 godzin spotkań z ekspertką. Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza instytucja została zakwalifikowana do udziału w Programie Towarzyszenia. Do Programu wpłynęło 19 zgłoszeń, a tylko cztery instytucje zakwalifikowały się do udziału, w tym Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie. Już 20 marca, w Warszawie, odbędzie się spotkanie inaugurujące i spotkanie z ekspertem. Kolejne spotkanie Trzymajcie kciuki! Zaczynamy nową przygodę:)

⇒ Oferowane obszary wsparcia:

• zaplanowanie działania od pomysłu po ewaluację i wsparcie przy jego realizacji
  • badanie potrzeb odbiorców / lokalnej społeczności
  • gdzie szukać dobrych praktyk i jak dostosowywać je do własnej działalności
  • ewaluacja projektów i działalności
  • rozliczanie projektów
  • diagnoza lokalna metodami partycypacyjnymi – jak ją zaplanować i jak zrealizować
  • otwieranie instytucji kultury na nowe grupy odbiorców (m.in. diagnoza potrzeb; planowanie działań)
  • wspólne wypracowanie misji i wizji instytucji kultury
  • analiza komunikacji i poprawa jej realizacji
  • historia mówiona / archiwum społeczne w naszej instytucji
  • upamiętnijmy naszą historię – zaplanowanie jednodniowego muzeum
  • zabytki, przeszłość, dziedzictwo – jak wykorzystywać lokalne dziedzictwo (materialne i niematerialne) w naszej codziennej działalności?
  • nowa strategia pozyskiwania środków zewnętrznych na działania
  • mała szkoła pisania lepszych wniosków (cykl szkoleniowo-doradczy dla całego zespołu)
  • współpraca z lokalnym biznesem i budowanie partnerstw międzysektorowych na rzecz lokalnej społeczności
  • działania społeczne w procesie rewitalizacji
  • instytucja bez barier – dostosowanie instytucji kultury do potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub ze specyficznymi potrzebami
  • ekologicznie i praktycznie – jak działać, żeby być instytucją less waste – poziom intro.