Rok 2022 jest rokiem szczególnym, przypada w nim okrągła 200. rocznica wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które rozpoczęły epokę romantyzmu. Decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy „Ballady i romanse” są lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. W cykliczną akcję włączyli się wspólnie:
– Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie,
– Zespół Szkół Powiatowych w Czerwinie,
– Gminny Ośrodek Kultury w Czerwinie.

W programie tegorocznego Narodowego Czytania znajdzie się:
– czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza przez reprezentantów samorządu, instytucji i organizacji z terenu gminy Czerwin i powiatu ostrołęckiego,
– recital Agaty Salitry oraz Kamila Załuski pod tytułem „Opowiadaj mi tak…”

Agata Salitra – aktorka teatralna, telewizyjna, głosowa. Wokalistka jazzowa. Absolwentka wokalistyki jazzowej, jazz i muzyka estradowa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Studiowała „Aktorstwo” w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Aktorka takich seriali jak: Jagiellonowie, Klan, Ojciec Mateusz.

Kamil Załuska – założyciel marki „Wyjdź z roli by Załuska”, aktor teatralny, telewizyjny, głosowy oraz wokalista. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Grał m.in. na deskach Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Obecnie aktor wielu popularnych seriali telewizyjnych takich jak: Barwy Szczęścia, Stulecie Winnych, Na Wspólnej i Pierwsza Miłość.

Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników literatury i muzyki na wspólne Narodowe Czytanie. Bądźmy tego dnia razem!