Drugi dzień naszej wizyty studyjnej, 27 sierpnia 2024 roku, spędziliśmy w pięciu wyjątkowych bibliotekach działających w ramach sieci filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Zwiedzanie rozpoczęłyśmy od Mediateka MeMo. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych bibliotek łódzkich. Naszą uwagę przykuły sale z klockami Lego, grami planszowymi, czy symulatorami gier. Miłe chwile spędziłyśmy w kabinie wyciszającej oraz na huśtawkach w sali o wdzięcznej nazwie Polana. Z kolei Biblioteka Secesja.Archihub, urzekła nas pięknym połączeniem secesyjnego, pieczołowicie odnowionego wnętrza z nowoczesnością i bogatym, specjalistycznym księgozbiorem. W Biblioteka Odyseja zachwyciły nas elementy podróżniczego wystroju i zielone patio na akcje czytelnicze. Biblioteka Wolność, to biblioteka zlokalizowana w samym sercu Łodzi, na placu Wolności. Jest to doskonałe miejsce wytchnienia od miejskiego zgiełku, które przyciąga nie tylko otwartą przestrzenią, strefą dla młodzieży, ale także kącikiem dla dzieci z mini ścianką wspinaczkową. Biblioteka Gdańska, zlokalizowana nieopodal Manufaktury, działa w dwóch sąsiadujących budynkach. Ma w swojej ofercie bogaty księgozbiór przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Prowadzi wiele nietuzinkowych zajęć. Nasze zainteresowanie wzbudziła ciekawa oferta skierowana do młodzieży. Dodatkowo, Biblioteka Gdańska jest opiekunem Szuflandii – automatu, z którego można wypożyczać książki 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. To był niezwykle intensywny, ale zdecydowanie inspirujący dzień dla wszystkich uczestników wizyty studyjnej w ramach Programu BLISKO. Inspiracje zabieramy do domu, a wszystkim kierownikom filii, którzy oprowadzali nas po swoich bibliotekach i z pasją opowiadali o swojej pracy dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Moniki Chaber-Barłogi, Kierownika Działu Organizacji Sieci Miejskiej.

__________

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

NPRCz 2.0

Narodowe Centrum Kultury