W dniu 15 lutego 2023 roku w Filii Bibliotecznej w Piskach odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Ferie w bibliotece. Tego dnia do biblioteki zawitały roboty edukacyjne Photony. Wszystkie zadania przygotowane przez prowadzącego bibliotekarza związane były z kodowaniem. Dzieci na początku zapoznały się z podstawami kodowania. Pierwszym zadaniem jakie na nich czekało kryło się pod nazwą „Zbuduj to co ja”, które polegało na odwzorowaniu wieży z kubeczków. Kolejnym wyzwaniem była gra z kubeczkami pod nazwą „Komu się przewróci?”. Polegała ona na tym, że jedna z osób rzucała kostką do gry a inna osoba ustawiała tyle kubeczków ile oczek wypadło na kostce. Dzieciakom udało się ustawić bardzo wysoką wieżę, bo aż 11-piętrową, a co najważniejsze nie przewróciła się. Następnie nadszedł czas na zabawę pod nazwą „Rysowanie na plecach”. Dzieci próbowały odgadnąć wyrazy, jakie ich koleżanki i koledzy pisali im na plecach. Zadanie nie było łatwe, ale dały radę. Karty pracy z zakodowanym obrazkiem, które dostały do rozwiązania stanowiły kolejną część zajęć. Do samego końca, dopóki nie pokolorowały kwadracików według legendy nie wiadomo było co się ujawni na kartce. Najważniejsza jednak część spotkania, której już się nie mogły doczekać , to była zabawa z Photonami. Pierwsza polegała na doprowadzeniu Czerwone Kapturka do babci przez las, tak, aby ominąć złego wilka. Dzieciaki zostały podzielone na grupy, i ta, która doprowadziła Czerwonego Kapturka do mety, wymyślała trasę dla kolejnej grupy. Ostatnim już zadaniem w dniu dzisiejszym było prowadzenie robota po macie z obrazkami, które odpowiadały literom alfabetu i odgadnięciu słów przygotowanych przez bibliotekarza. W tym miejscu wykazały się nie tylko umiejętnościami polegającymi na prowadzeniu robota, ale musieli także umieć odczytać z narysowanej mapy drogę dla niego. Wszystkie wyrazy zostały odgadnięte. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w dzisiejszych zajęciach!