Mroźnego niedzielnego popołudnia, 18 grudnia 2022 roku, w budynku Targowiska wiejskiego „Mój Rynek”, w godzinach 15.00 – 18.00 odbył się I Czerwiński Jarmark Bożonarodzeniowy. Był to pierwszy w historii gminy Czerwin zimowy jarmark zorganizowany przed Świętami Bożego Narodzenia. Przedsięwzięcie, mimo krótkiego okresu przygotowań, zakończyło się absolutnym sukcesem i zaskoczyło pozytywnie Organizatorów oraz uczestników – mieszkańców gminy Czerwin oraz gości przybyłych z terenu powiatu. Wszystko dopisało: mroźna i słoneczna pogoda, wystawcy, dla których przygotowano 25 indywidualnych stoisk oraz tłumy odwiedzających budynek Targowiska.

Organizatorzy: wójt Gminy Czerwin Grzegorz Długokęcki, Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie, Dzienny Dom Senior + w Czerwinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czerwinie zaprosili wytwórców artykułów rolno – spożywczych, którzy prowadzą swoją działalność rolniczą lub gospodarczą do wzięcia udziału i sprzedaży swoich produktów.
Zaproszenie przyjęło sześć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Czerwin. Koła przygotowały specjały kuchni regionalnej i pięknie udekorowały swoje stoiska degustacyjne. Wśród potraw królowały pierogi, krokiety, kapusta z grzybami, barszcz, ryba po grecku, śledzie w różnej postaci oraz ciasta. Wśród wystawców, znaleźli się wytwórcy rękodzieła oraz twórcy ludowi. Odwiedzający mogli odwiedzić stoiska z wikliną, miodami i produktami pszczelimi, ozdobami świątecznymi, stroikami, dekoracjami, jemiołą, czy choinkami. Wyjątkowo piękne i kolorowe stoiska przygotowały placówki oświatowe z terenu gminy Czerwin oraz Dzienny Dom Senior+. Stoiska aż uginały się od przygotowanych przez uczniów, nauczycieli oraz seniorów dekoracji świątecznych, które można było nabyć za niewielką odpłatnością. Dodatkową atrakcją były prezentacje muzyczne. W budynku Targowiska rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu Adama Wołosza i jego uczniów (koncert gitarowy), Wojciecha Bukowskiego (na saksofonie), Wiesława Kuskowskiego (na harmonijce ustnej). Do śpiewu włączyli się spontanicznie odwiedzający Jarmark i organizatorzy.

Wiele pozytywnych emocji wzbudził „Kącik Świętego Mikołaja” ze Św. Mikołajem, przesympatycznymi elfami oraz reniferem. Nie brakowało chętnych osób, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze Św. Mikołajem. Św. Mikołaj zapraszał na kolana, pytał, czy dzieci były grzeczne i częstował słodyczami. Stanowisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i było oblegane do zakończenia jarmarku.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie stoisk i dekoracji świątecznych oraz wszystkim, którzy odwiedzili Jarmark i zakupili oferowane produkty. Budynek Targowiska okazał się doskonałym miejscem do organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego i planowane są w nim kolejne inicjatywy.

Zdjęcia wykonała Natalia Zielińska