19 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie odbyło się niezwykłe wydarzenie pod nazwą „Łączy nas pamięć”. Spotkanie było związane z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Pamięć stała się motywem przewodnim wydarzenia, które połączyło wiele wątków i treści: Akcję Żonkile, konkurs wiedzy i umiejętności, prelekcję oraz koncert.
Wydarzenie zorganizowały Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie oraz Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie. Patronem wydarzenia był wójt gminy Czerwin pan Grzegorz Długokęcki. Fundatorem nagród w konkursie było Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.
Na spotkaniu zaszczycili swoją obecnością niezwykli goście: historyk i kronikarz dziejów lokalnych doktor Jerzy Kijowski, dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce pan Michał Giers wraz z panią wizytator Jolantą Stachurską. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce reprezentowali pan wicestarosta Krzysztof Parzychowski oraz radna powiatu ostrołęckiego pani Anna Buczyńska.
Na odbywający się z tej okazji drużynowy konkurs wiedzy historycznej i umiejętności licznie przybyli dyrektorzy, nauczyciele i delegacje uczniów z siedmiu szkół z terenu powiatu. Szczególnym gościem spotkania była Katarzyna Jackowska Enemuo, antropolożka, pisarka, opowiadaczka i muzykantka, honorowa ambasadorka tegorocznej ogólnopolskiej Akcji Żonkil.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie pani Justyna Jabłonka. Powitała gości i przypomniała istotę Akcji Żonkile. Następnie głos zabrała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pani Katarzyna Kossakowska, która w swoim wystąpieniu wspomniała o wartości i roli pamięci w naszym życiu. Krótko przedstawiła program wydarzenia.
W dniu upamiętniającym 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim nie zabrakło na spotkaniu gości, którzy swoją wiedzą historyczną oraz talentem chcieli się podzielić ze zgromadzoną na sali młodzieżą. Wśród tych osób był m.in. doktor Jerzy Kijowski, który wygłosił prelekcję na temat społeczności żydowskiej na terenie powiatu ostrołęckiego. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wypowiedzi pana Kijowskiego – historyka i regionalisty. Następnie głos zabrał pan Michał Giers – dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce. Wspominał wspólną historię Polaków i Żydów i odniósł się do samego powstania, które z góry skazane było na klęskę.
Po prelekcjach zgromadzeni na sali goście mieli okazję obejrzeć film animowany pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który udostępniło, specjalnie na tę okazję, Muzeum Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich. Film inspirowany był treścią książki Hanny Krall pod tym samym tytułem.
Następnie młodzież ze szkół podstawowych tj. SP w Czerwinie, SP w Piskach, SP w Jelonkach oraz SP w Wąsewie oraz ze szkół ponadpodstawowych tj. ZSP w Goworowie, ZSP w Troszynie i ZSP w Czerwinie została zaproszona do wzięcia udziału w części konkursowej spotkania „Łączy nas pamięć”. Sześcioosobowe drużyny przystąpiły do dwuetapowego konkursu. Pierwszy etap polegał na poprawnym napisaniu testu wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Młodzież była bardzo dobrze przygotowana, bowiem wszystkie drużyny skończyły pisać test przed czasem. W drugim etapie konkursu zadaniem drużyn było wykonanie jak największej ilości żonkili według schematu. Liczyła się też estetyka wykonania kwiatów. Również z tym zadaniem młodzież poradziła sobie bez większych problemów. Gdy konkurs dobiegł końca, komisja konkursowa w składzie: Pani Martyna Rólka, Pani Dorota Tyborowska oraz Pani Emilia Byler przystąpiła do sprawdzania prac konkursowych.
Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce otrzymała drużyna z ZSP w Goworowie,
II miejsce należało do SP w Czerwinie
III miejsce trafiło do dwóch szkół SP w Wąsewie oraz do ZSP w Czerwinie.
Wszystkie szkoły biorące udział w wydarzeniu „Łączy nas pamięć” otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce oraz pamiątkowe dyplomy.
Spotkanie „Łączy nas pamięć” uwieńczyła swoim wystąpieniem pani Katarzyna Jackowska Enemuo, która opowiedziała wzruszającą historię pt. „Było – nie ma – jest” przy akompaniamencie instrumentów. Opowieść dotyczyła trudnego i ważnego tematu przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania odbyliśmy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.
Wydarzenie „Łączy nas pamięć” uświadomiło wszystkim zebranym na sali, co rzeczywiście łączy nas 80 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim z tymi, którzy w getcie zostali uwięzieni, którzy z bronią w ręku stawili czoła niemieckiemu okupantowi i z tymi, którzy miesiącami ukrywali się w bunkrach.
Spotkanie było zaproszeniem do poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z pamięcią o ofiarach powstania w getcie warszawskim oraz tego, co z tej pamięci powinno wynikać. Dziękujemy za to, że zgromadzeni na sali zaproszeni goście oraz młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych podjęli się, wraz z organizatorami wydarzenia, tego etycznego wyzwania. Tegoroczna Akcja Żonkile bez wątpienia na długo pozostanie w pamięci uczestników. Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.
Najnowsze komentarze